Emin misiniz?

TCMB Enflasyon raporu sunumunda Başkan Kavcıoğlu'nun açıklamaları da etkili olmuş olabilir.

FED'in parasal genişlemeye devam mesajı sonrasında dün gün boyu global sermayenin son dönemde geride kalan emtialara ve gelişmekte olan ülkelere hücumunu izledik. Altın % 1.5 gümüş % 3 artarken gelişmekte olan ülke paraları ciddi değer kazandı. TL, dolar karşısında 13 kuruş kazanarak 8.57'den 8.44'e ilerledi. Tabi bunda TCMB Enflasyon raporu sunumunda Başkan Kavcıoğlu'nun açıklamaları da etkili olmuş olabilir.

 

Dünya borsaları ile paralel borsamız da müthiş bir performans gösterdi.  İki gündür EREGL sayesinde tepki veren BIST 100 endeksi, dün 30.89 puan artarak günü % 2.27 artışla 1,391.64 puandan kapattı. Günlük % 7 yükselen EREGL bu yükselişin % 28'ini tek başına sağladı. Daha dün sabah demiştik; "Bilanço açıklaması öncesinde EREGL hissesine talebin yeniden artması endeks için de “iyi haber” demek."

 

Ancak bu EREGL hamlesinde, gelişmelere bakıldığında tüm şartlar bir tarafa endeksteki ağırlığı nedeniyle yoğun alımlar yapıldığı düşünülebilir. Zira EREGL kârının yarısına yakınını sağlayan ama BIST100'de olmayan ISDMR, son yükselişe katılamadı. Bu haftanın ilk 4 gününde BIST100'ün 40.0 puanlık artışında %12 yükselen EREGL'den %38'lik bir katkı gelmiştir. Sonra gelen hisse ise % 8'lik katkı ile BIM'den olmuştur.

 

İlk gün etkisinin ardından global piyasalarda bir emin olamama, bir  "geri adım atma" görünümü var. Bizim borsanın kapanışına göre S&P500 bu sabah % 1 geri geçilirken Asya borsalarında satışlar var. Avrupa seansında bu tempo devam ederse BIST100 için EREGL dışında bir çare gerekecektir. Bugün; TCELL,VESTL, VESBE, MAVI ve VERUS nakit temettü ödemeleri de endeksi az da olsa aşağı çekecektir.

 

Son 2 günde 21 ilimizde 63 yangının çıkması ve üçte birinin devam ediyor olması nedeniyle üzüntümüzü paylaşıyor, vefat eden 4 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425 sonrasında aşağı gidişte iki kez 1341 test edildi ve tepki geldi. Orası aşağı geçilirse risk artabilir. Yukarda ise 200 günlük ortalamanın (1390) yukarı geçilmesi ortamı güzelleştirebilir.  Yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma