Euro bölgesi GSYH ve ABD’de PCE dataları ön planda

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,27 değer kazanarak günü 1.391 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,27 değer kazanarak günü 1.391 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,88, holding endeksi yüzde 1,92 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,04 ile metal, ana sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 1,24 ile spor olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,88, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,45, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,37 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,01 değer kazandı. ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,44, S&P 500 endeksi yüzde 0,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kazandı. Bugün, yurt içinde Dış Ticaret Dengesi ve Turizm Geliri dataları takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya'da ve Euro Bölgesinde öncü büyüme, Euro Bölgesi öncü TÜFE, ABD'de kişisel gelir ve harcamalar dataları yakından izlenecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,27 değer kazanarak günü 1.391 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Son 1 yıldır uyguladığımız KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz ve Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresini Eylül ayı sonuna kadar uzatıyoruz" dedi. (Kaynak: bloomberght.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. Buna göre önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltildi, 2022 tahmini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e revize etti. Banka, 2021 ve 2022 yıl sonu gıda enflasyonu varsayımı Nisan Enflasyon Raporu’na kıyasla yukarı yönlü güncellenerek sırasıyla yüzde 15,0 ve yüzde 10,1 olarak öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. 16 Temmuz sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya kıyasla 818 milyon dolar artarak 104 milyar 69 milyon dolardan 104 milyar 888 milyon dolara yükseldi. 16 Temmuz haftasında Merkez Bankası Brüt Döviz Rezervleri 297 milyon dolar artışla 62 milyar 880 milyon dolara yükseldi. 16 Temmuz haftasında Merkez Bankası Altın Rezervleri, 521 milyon dolar artarak 41 milyar 487 milyon dolardan 42 milyar 8 milyon dolara çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. 16 Temmuz sona eren işlem haftasında yurt dışında yerleşik kişiler, net 56,5 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 8,3 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı, 62 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Temmuz 2021 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Haziran ayında 97,8 iken, Temmuz ayında %2,3 oranında artarak 100,1 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

ABD'de bekleyen konut satışları, Haziran’da konut fiyatlarındaki rekor yükselişin etkisiyle aylık ve yıllık bazda yüzde 1,9 oranda düşüş gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, ülke ekonomisi Nisan-Haziran döneminde yıllıklandırılmış bazda piyasa beklentilerinin altında yüzde 6.5 büyüdü.

Euro Bölgesi’nde açıklanan İşletme ve Tüketici Anketi Temmuz ayında 119.0 değerine yükseldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini belirtti.

Şirket Notları:

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.( GARAN): Banka’nın, 2021 yılı 6 aylık solo net karı 5.453.259.000 TL oldu. (2020/6 AYLIK: 3.231.375.000 TL)

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.: Kurul, Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin hisse başına 17TL’den halka arz başvurusunu onayladı.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Amerika Birleşik Devlerinin en büyük seramik karo üreticisi ve dağıtıcılarından biri olan Dal-Tile Distribution, Inc. ("Dal-Tile") firması ile Şirket arasında 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uzun süreli tedarik anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında ilk etapta ABD'ye yıllık 5.000.000 USD'lik teknik granit ihracatı yapılması planlanmaktadır. Sözleşme kapsamında şirketin ihracatı başlamış olup, kapasite artırıcı yatırımlarının tamamlanması ile birlikte 2021 yılının son çeyreğinden başlayarak 2022 yılı boyunca sevkiyatlar hızlanarak devam edecektir. Şirketin, mevcut 2 hatta 11 milyon m² olan üretim kapasitesine toplam 22,5 milyon m² kapasiteli 3 yeni üretim hattı ekleyerek 33,5 milyon m²'ye yükseltilmesine dönük yatırımları devam etmekte olup, 2 hattın Eylül 2021'de, son hattın ise Ocak 2022'de devreye alınması planlanmaktadır. Yeni yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte, ABD'nin ana pazarlardan biri haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ABD'ye ürün satış ve pazarlaması için ekip kurulmuş ve 5.000 m² büyüklüğünde depo yatırımı tamamlanmıştır. Yeni kapasitenin faaliyete geçmesi ile birlikte ilk aşamada yıllık yaklaşık 2,0 milyon m²'lik satışın ABD'ye yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda ABD'de bulunan diğer büyük üretici ve dağıtıcılar ile görüşmeleri devam etmektedir.

ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. (ALKIM): Tüm tesisin montajının tamamlanarak 2021 yılının haziran ayında devreye alınarak, temmuz ayında deneme çalışmalarının başlaması öngörülmüştü. Global Covid – 19 Pandemisi sonucu yurt dışından beklenen bazı ekipmanların teslimatında son anda ortaya çıkan gecikmeler yaşandığı için, doğal olarak montajların tamamlanması, devreye alma ve deneme çalışmalarının başlaması yaklaşık 45 gün gecikmektedir. Bu koşullar altında Eylül ayının ikinci yarısında Potasyum Sülfat Tesisinin devreye alınması hedeflenmektedir.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SANFM): Müşterilerin artan taleplerine orantılı olarak Şirketin piyasa payı, üretim hacmi ve ihracatını arttırmak amacıyla yeni bir fabrika kurulmasına karar verilmiştir. Bu sebeple lojistik avantajları nedeniyle Sakarya (Hendek) 2.Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m2 arsa alımı için başvuru yapılmış olup, 1.400.000,00 TL ön ödeme yapılmıştır. Organize Sanayi Bölgesinin onay vermesi halinde yatırım projesinin detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır.

VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş. (VAKKO): Son yıllarda tüketici eğilimlerinin ve dolayısıyla tercihlerinin değişmesi sonucu olarak gömlek üretiminin farklı üretim modelleri ile karşılanması söz konusu olmuştur. Bu farklılaşma sonucu mevcut gömlek gömlek üretim adetlerimizin azalması ve maliyetlerimizin artması nedenleri ile tesisimizde gömlek üretimin devam etmesi ekonomik açıdan verimli olmaktan çıkmış ve sürdürülemez hale gelmiştir. Pazarlardaki rekabet gücümüzü ve verimliliği artırmak amacıyla üretim tesisimizdeki gömlek üretim faaliyetlerinin 31/08/2021 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve çalışanlar ile ilgili gerekli işlemlerin yürütülmesi için İnsan Kaynakları Grup Başkanı'nın yetklilendirilmesine karar verilmiştir.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Mika Makyolİçtaş-Kalyon-Astur Adi Ortaklığı arasında Kirazlı-Halkalı Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri, Yeraltı Aktarım Merkezi( Otopark) ve Depo Alan Projesi kapsamında Beton Üretim ,Tedarik ve Nakliye İşlerini içeren sözleşme imzalanmıştır. Projenin toplam 9,7 km uzunluğunda olacağı , 9 istasyon ve 1 depo alanını kapsayacağı bilinmektedir. Projenin ilk etabı kapsamında tahmini 330.000 metreküp üzerinden sözleşme yapılmış olup metreküp miktarı işin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Projenin daha sonraki etaplarına yönelik süreç ve gelişmeler olduğu takdirde bilgilendirme yapılacaktır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket ,Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından 29.07.2021 tarihinde düzenlenen, Sözleşme kodu:TR22/19/SAGE/0003 olan "'Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Üstyapı Modernizasyonu ve SCADA Programının Kurulumu ile Otomasyonun Sağlanması"" İhalesine katılmış olup 4.467.000 TL+KDV tutarında ekonomik açıdan en avantajlı teklifi sunarak 1. Sırada yer almıştır. İhale sonucunun kesinleşmesi için, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, alıcı kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet mektubunun gelmesi beklenecektir, sonrasında sözleşme süreci ile ilgili olumlu ya da olumsuz gerekli açıklamalar yatırımcılara ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Almanya'da kurulu iştiraki Peker GYO Global GMBH, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi'ndeki Solingen şehrinde yer alan 2.690 m2 büyüklüğündeki arsa alanına sahip olan ve ekspertiz değeri 2.530.000 Euro olan taşınmazın 2.400.000 Euro bedelle satın alınmasına ilişkin satıcı ANG-Investment GMBH ile sözleşme imzalamıştır.

SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAYAS): Şirket rüzgar enerjisi endüstrisi sektöründe pazarlama ve yatırım çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmekte olup bu çerçevede GRI Renewable Industries tarafından onaylı tedarikçi olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. Kurumsal internet sitesinde yer alan bilgilere göre GRI Renewable Industries ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan, İspanya ve Türkiye'de toplam 16 fabrikası ile RES kule, flanş ve kaplamaları imalatı alanlarında faaliyet göstermektedir. Onaylı tedarikçi seçilmeleri ile birlikte ilk etapta GRI Renewable Industries'in Türkiye'de yerleşik iştiraki Gesbey Enerji Türbini Kule Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.'den yaklaşık 60.000 EUR tutarında bir deneme siparişi de alınmıştır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Tamamı ödenmiş 30.000.000- TL sermayesine, nominal 24.005.980- TL karşılığı %80,02 oranında iştirak ettiğimiz doğrudan bağlı ortaklığı İmaş Makina San.A.Ş. sermayesinde şirketin olduğu, beheri 1,0-TL olan, tamamı nama yazılı 2.200.000 adet payın Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanan 15.02.2021 tarihli değerleme raporunda belirlenen 485.625.218-TL toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanan 35.612.516-TL bedel karşılığı bağlı ortaklığı Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.' ye satılmasına karar verilmiş olup; satış bedeli Adese'ye olan cari hesap borçlarından mahsup edilecektir.

GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): 25.01.1998 doğum tarihli Profesyonel Futbolcu Berkan İsmail Kutlu ve kulübü Alanya Spor Kulübü Derneği ile oyuncunun transferi konusunda 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 5 yıllık anlaşmaya varılmıştır.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma