Piyasa gelişmeleri

Haftanın son işlem gününde ABD vadeli endekslerinde Nasdaq öncülüğünde satıcılı görünüm hakim, benzer durum Asya ve Dax vadeli tarafında da mevcut.

Haftanın son işlem gününde ABD vadeli endekslerinde Nasdaq öncülüğünde satıcılı görünüm hakim, benzer durum Asya ve Dax vadeli tarafında da mevcut. Bugün içeride Haziran ayına ilişkin Dış Ticaret Dengesi ve Turizm İstatistikleri açıklanacak, seansın sona ermesinin ardından ise YKBNK 2ç21 finansal sonuçlarını paylaşacak. Dün BIST günü %2.27 yükselişle tamamladı. Bugün ise BIST’in güne küresel piyasalara benzer şekilde negatif tarafta başlamasını bekliyoruz, 1370-1375 bölgesi teknik olarak ara destek konumunda izlenebilir.

İZLENECEKLER

—Haziran’21 Dış Ticaret Dengesi

—Haziran’21 Turizm İstatistikleri

—YKBNK 2ç21 Bilanço (bekl: TL1.86mr net kar)

ŞİRKET HABERLERİ

—GARAN 2ç21 net karı TL2.92mr ile TL2.60mr olan piyasa beklentisini aştı. Bankanın aynı dönemde net faiz geliri yıllık bazda %32 artışla TL7.08mr olurken, net ücret&komisyon geliri ise TL2.02mr olarak gerçekleşti. Böylece banka ilk yarıyılda TL5.4mr net kar açıklamış oldu. GARAN’ın özkaynak karlılığı %18.3 ve aktif karlılığı ise %2.1 oldu.

—ULUUN hisse geri alım programı kapsamında dün TL4.95-4.99 fiyat aralığından toplam 155bin adet hisse alımı yapıldığını paylaştı.

—TRILC ve QUAGR’nin bedelsiz sermaye artırım başvurusu kurul tarafından onaylandı.

—ODAS ve AKFGY’nin bedelli sermaye artırım başvurusu kurul tarafından onaylandı.

—Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ’nin halka arz başvurusu kurul tarafından onaylandı.

—Bugün yapılacak temettü ödemeleri(brüt): MAVI TL0.61, TCELL TL0.39, VESBE TL1.40, VESTL TL2.34 ve VERUS TL0.02 nakit kar payı ödemesi gerçekleştirecek.

SEKTÖR HABERLERİ

—Hazine Bakanı Lütfü Elvan, KDV oran indirimlerinin süresinin 2 ay daha uzatıldığını belirterek, Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresinin de Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma