news-details

SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te başladı

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, Genç Profesyoneller Programı ile Türkiye’nin nitelikli iş gücünün artırılmasına destek olmaya devam ediyor. SAP Türkiye Ocak 2018’de başlattığı programı, İstanbul ve Ankara’nın ardından bu kez Gaziantep Sanayi Odası ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile iş birliği yaparak Gaziantep’e taşıyor.

Mezun olduktan sonra iş arayan ya da niteliklerine uygun bir işe giremeyen gençlere sunduğu eğitim ve istihdam fırsatı ile ön plana çıkan program, dünyanın en değerli 16. şirketi SAP’nin en son inovasyonlarına odaklanarak teknik ve fonksiyonel eğitimler içeriyor. Bunun yanı sıra program; iletişim, sunum, tasarım odaklı düşünme gibi kişisel becerilerin gelişimini de destekliyor. Gaziantep’te bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 27 Ağustos’ta başlayan ve 1,5 ay sürecek eğitimlere katılan 25 genç, SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü tarafından mülakat, bilişsel test ve kişilik profili oluşturma gibi detaylı süreçleri kapsayan ayrıntılı bir değerlendirmeden geçti. SAP’nin yeni nesil ERP çözümü olan S/4HANA Cloud (Bulut) çözümüne odaklanan bu program sonunda eğitimini başarıyla tamamlayacak gençler, SAP S/4HANA Uygulama Senaryoları Tasarlama ve SAP Projesi Etkinleştirilmesi alanlarında uluslararası geçerlilikte sertifikalarını alarak Gaziantep Sanayi Odası’nın da desteğiyle SAP ekosisteminde istihdam edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan şunları söyledi: “2020 yılında dünya genelinde yaklaşık 40 milyon nitelikli çalışana ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. SAP Türkiye olarak ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında belirleyici bir rol üstlenen bilişim sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek için 18 yılı aşkın tarihimizdeki en büyük eğitim yatırımına imza atarak Genç Profesyoneller Programı’nı hayata geçirdik. Üniversiteden yeni mezun olmuş ancak bir işe yerleşememiş gençler için hazırlanan bu benzersiz program, yenilikçi teknolojilere odaklanarak SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel eğitimlerin yanı sıra iletişim, sunum, tasarım odaklı düşünme gibi kişisel becerilerin gelişimini de destekliyor. İstanbul ve Ankara’nın ardından güçlü sanayisi ile Türkiye’nin ekonomisine büyük değer katan Gaziantep’te bu programı başlatmaktan ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde ekosistemimizin de desteğiyle Genç Profesyoneller Programı ile istihdam yaratmaya ve ekonomimizin daha da güçlenmesi için projelerimizi uygulamaya devam edeceğiz.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen SAP Genç Profesyoneller hakkında düşüncülerini ifade eden HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bütün dünya ülkelerinin yegâne bir yarışı var. Dijital dönüşümü yakalama yarışı. Hepimiz dijital topluma ve dijital dünyaya yetişebilmek için çok büyük çabalar sarf ediyoruz. Biz de Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak bu yarışı tamamlamak için boş alan bırakmamaya gayret ediyoruz. Bugünkü faaliyetimiz de bu yarışın kilometre taşlarından biri. SAP Genç Profesyoneller Programı’nın İstanbul ve Ankara’nın ardından bu kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin büyük sanayi kenti Gaziantep’te düzenleniyor olması girişimciler için büyük bir adımdır. Gaziantep, girişimcilerin yetişeceği önemli ekosistemlerden biri. 2023 hedeflerimiz var. Bu hedefler içerisinde bilişim sektörünü de iyi bir şekilde kullanmak istiyoruz. Yenilikçi teknolojilere odaklanarak SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel eğitimlerin yanı sıra iletişim, sunum, tasarım odaklı düşünme gibi kişisel becerilerin gelişimini destekleyen bu programa katılacak genç profesyonellerimize başarılar diliyorum.”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdide program hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Gaziantep Sanayi Odası olarak sanayide değişim ve dönüşüm hamlemizin en önemli sacayaklarından birisini dijital dönüşüm oluşturuyor. Bu eksende ülkemizdeki ilk 5 model fabrikadan birisini Gaziantep Sanayi Odamız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte hayata geçirecek. Kuruluş çalışmalarına başladığımız model fabrikamız tamamlandığında dijital dönüşüm, verimlilik, Endüstri 4.0, yalın dönüşüm, tasarım, öğren ve dönüş, yaparak öğrenme gibi sanayide dönüşüm süreçlerine öncülük edecek. Tabii bu değişim ve dönüşümü başarabilmemiz için de yeni teknolojilere hakim, eğitim ve donanım sahibi gençlere ihtiyacımız var. SAP Genç Profesyoneller Programı’nı bu noktada çok değerli buluyor, üniversite mezunu gençlerimize alacakları eğitimlerde başarılar diliyorum.”

50 genç istihdam edildi

SAP Genç Profesyoneller Programı, 2012 yılında kurulan ve SAP’nin “Dünyayı daha yaşanılır bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonu doğrultusunda projelere imza atan SAP Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü (SAP Training and Development Institute) tarafından yürütülüyor. Gençleri dijital ekonominin gerektirdiği bilgiler ile donatan bu kapsamlı program sayesinde bugüne kadar dünya genelinde 22 ülkede 2.380’in üzerinde genç eğitim aldı ve bu gençlerin %99’u SAP müşterilerinde ve iş ortaklarında istihdam edildi.

Türkiye’de ise programın başlamasının üzerinden sadece bir yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına karşın İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen eğitimlere katılan 50 genç, SAP’nin iki adet global sertifikasını aldı ve bu gençler “SAP Danışmanı” unvanıyla SAP müşterilerinde ve iş ortaklarında istihdam edildi.

Ücretsiz bir eğitim programı olmasıyla dikkat çekiyor

SAP’nin global olarak hayata geçirdiği SAP Genç Profesyoneller Programı, üniversite mezunu gençlere gelişim planına dayalı 2 - 3 aylık ücretsiz ve kapsamlı bir eğitim sunuyor. Gençlere yönelik ücretsiz bir eğitim programı olmasıyla öne çıkan ve SAP Türkiye’nin 18 yıllık tarihindeki en büyük eğitim yatırımı olan Genç Profesyoneller Programı’nın kapıları, mezuniyet sonrası 3 yıl içerisinde iş bulamayan ya da niteliklerine uygun bir işe giremeyen mühendislik, sosyal bilimler ve bilgi teknolojileri alanında üniversite mezunu tüm gençlere açık. Programı başarıyla tamamlayan gençler, SAP’nin global sertifikalarını alarak “SAP Danışmanı” unvanıyla mezun oluyor ve önde gelen şirketlerde istihdam edilme şansına sahip oluyor.

Hazırlanan kapsamlı ve benzersiz bu eğitim programı ile gençler SAP’nin en son inovasyonlarına odaklanarak, SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel bilgiyle donatılıyor. Bunun yanı sıra bütünleşik bir eğitim yaklaşımı doğrultusunda gençler, katıldıkları atölyeler ile iletişim, sunum teknikleri ve tasarım odaklı düşünme yaklaşımını öğrenerek onları rekabette öne geçirecek yeteneklerini de geliştirme şansı elde ediyorlar.

Ankara’daki 4. program için başvurular başladı

SAP Genç Profesyoneller Programı’nın Ankara’da gerçekleşecek 4. etabı için başvuru süreci başladı. SAP’nin Büyük Veri teknolojilerini kapsayacak ve 23 Ekim – 11 Ocak arasında verilecek eğitimlere katılmak isteyen gençler başvurularını aşağıdaki linkten yapabilir.

Kaynak:excel